Minu Raamatukogu (MIRKO)

Uuest riiklikust e-väljaannete laenutusest saab taskusse enam kui 3000 teost

Täna ennelõunal avati Kirjanike Maja musta laega saalis MIRKO laenutusplatvormil riiklik e-väljaannete laenutus, mis pakub Eesti elanikele tasuta e-raamatuid, audioraamatuid ja kultuuriajakirju. Esialgu saab valida ligikaudu 3000 teose hulgast, mis on enamasti eestikeelsed, aga tulevikus teoste hulk kasvab ja valikusse tuleb juurde ka Eestis välja antud võõrkeelset kirjandust. 

_DSF1084
Fotod: Aron Urb

„Meie raamatukogud vaatavad aina enam tulevikku ning muutuvad aina ligipääsetavamaks ja paindlikumaks. Eelmisel aastal avanes lugejatele võimalus tellida soovitud raamat lähimasse pakiautomaati, nüüdsest on kõigil Eesti elanikel võimalus kanda tarka meest taskus ning kasutada taskuraamatukogu – püsivat võimalust laenutada tasuta e-raamatuid igas seadmes. Samas ei mineta raamatukogud oma traditsioonilist rolli kogukonnakeskuste või kirjavara juurde juhatajatena. Vastupidi, näeme, et keerulistel aegadel täidavad raamatukogud ühiskonnas aina suuremat ja olulisemat rolli,“ rääkis kultuuriminister Piret Hartman.     

 „Selle aasta sõbrapäev on ka kirjanduse pidupäev. Laiendasime võimalusi lugemiseks ja kaotasime piire. E-väljaannete laenutuse teosega saab minna välismaale ja teoseid ei saa mitte ainult lugeda, vaid ka kuulata – valida võib paarisaja audioraamatu hulgast. Mis mulle tõeliselt heameelt valmistab on see, et lugemine ei pea enam öökappi ootama. E-raamat või audioraamat on alati kaasas ja lugemiseks saab  teinekord ära kasutada ka vaba hetke kiirel tööpäeval või reisil olles“ kõneles Eesti rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo. 

MIRKO platvormil avatud e-väljaannete laenutus võimaldab nii veebikeskkonnas kui äpis lugeda e-raamatuid ja perioodikat. Kuulata saab ka audioraamatutuid. Kui kasutada äppi MIRKO, saab teoseid lugeda või kuulata ilma võrguühenduseta. 

Kokku on teoseid avamispäeval veidi üle 3000. Enamasti on need väljaantud viimase 10 aasta sees, kuid kirjastamise aeg jääb osadel kaugemasse aega. Kirjanduse valimisel on arvestatud raamatusõprade lugemiseelistustega ning koolide soovitusliku kirjandusega. Laenutuses on näiteks ligi 400 vabakasutusega kirjandusteost, mille hulgas on palju soovituslikku kirjandust.  

E-väljaannete laenutuses on kõige enam ilukirjanduslikke teoseid. Ilukirjanduse osakaal on keskeltläbi 60%. Muu on teatme,-aime,-tarbe ja teaduskirjandus.  

E-väljaannete laenutus on üks osa üleriigilisest Minu Raamatukogu (MIRKO)  platvormteenusest, kus 2022. aasta septembris avati raamatuid pakiautomaati või kulleriga koju tellimise võimalus. 

E- väljaannete laenutuse loomist on toetanud Euroopa Regionaalarengu Fond ja Kultuuriministeerium. 

Leia endale lugemisvara! Klikka https://elaenutus.mirko.ee/et

Suure huvi korral võib keskkond töötada aeglasemalt või tulla ette tõrkeid. Palume varuda kannatust. 

Uudiskiri

Igakuine värske info Rahvusraamatukogu tegemiste ja ürituste kohta mugavalt otse postkasti.

Aitäh! Oled uudiskirjaga liitunud!

Palun täida kohustuslikud väljad korrektselt!

Minu Raamatukogu (MIRKO)

Minu Raamatukogu (MIRKO) teenust hoiab töös Eesti Rahvusraamatukogu.